Olivier Lambert (Cevora): “Leren blijft mensenwerk”

Niet een tekort aan mensen maar een tekort aan competenties zorgt ervoor dat jobs niet ingevuld raken. "En hoe sneller onze werkwereld verandert, hoe uitdagender het wordt om bij te benen", zegt Cevora-directeur Olivier Lambert. "Als opleidingspartner van het PC 200 spelen we een sleutelrol in dat verhaal. We kijken dus kritisch naar onze eigen werking."
“Artificiële intelligentie brengt een fundamentele verandering teweeg in onze relatie tot kennis en de manier waarop we werken”, start Olivier Lambert. “Sinds begin 2024 onderzoeken onze leerexperten hoe AI de wereld van werk en leren beïnvloedt. Welke impact heeft AI op beroepen en competenties? En hoe verandert AI de manier waarop we opleidingen ontwikkelen en aanbieden?”
Daarbij blijft voor Olivier één principe overeind: leren is en blijft in de eerste plaats mensenwerk. "Je leert in contact met anderen, met collega's en met vakgenoten. Digitale tools en AI versterken opleidingen, maar zullen het fundamenteel menselijke proces dat leren is nooit vervangen. Echte leerimpact ontstaat wanneer mensen ervaringen delen, elkaar inspireren en samen nieuwe leerinhoud toepassen. Niet toevallig luidt de baseline van Cevora: ‘Samen leren en groeien’.”
Echte leerimpact ontstaat wanneer mensen ervaringen delen en elkaar inspireren.
Gedeelde verantwoordelijkheid
Olivier merkt op dat bedrijven vandaag heel anders naar opleidingen kijken dan enkele jaren geleden. Terwijl leren vroeger soms als een bijkomende investering werd beschouwd, groeit het besef dat het een voorwaarde is om als organisatie toekomstbestendig te blijven.
"Een vooruitziende ondernemer weet intussen dat investeren in competenties een absolute noodzaak is. Naast vakkennis en allerhande technische competenties – de zogeheten hard skills – winnen vooral zachtere vaardigheden sterk aan belang. Denk aan communiceren, samenwerken, creativiteit en kritisch nadenken. En minstens even belangrijk: nieuwsgierigheid. Mensen helpen om al die skills aan te scherpen vormt de basis van de missie van Cevora.”
Het goede nieuws is dat er een uitgebreide toolbox bestaat voor alle betrokkenen. Via het wettelijke opleidingsrecht beschikken werknemers over tijd om zich bij te scholen en Cevora zorgt dan weer voor een relevant en kwalitatief opleidingsaanbod in combinatie met een premiesysteem. "Wij maken het recht op opleiding concreet toegankelijk voor werkgevers en bedienden", aldus Olivier.
Wij maken het recht op opleiding concreet toegankelijk voor werkgevers en bedienden.
Competentiekloof dichten
Olivier Lambert ziet Cevora als spin in het web van het Belgische opleidingsecosysteem, waar werkgevers, werknemers, sociale partners en opleidingsverstrekkers elkaar vinden: “Wij zijn geen klassieke opleidingsverstrekker. Winst en marge zijn niet onze KPI’s, wel de meerwaarde en de impact die wij creëren op de Belgische arbeidsmarkt. We willen bedrijven helpen om ook morgen wendbaar te zijn.”
“Vanuit die centrale positie tussen bedrijven, werknemers en sociale partners in zien we noden in de arbeidsmarkt vroeg opkomen en sturen we ons aanbod permanent bij. Daarvoor werken we samen met honderden docenten en heel wat opleidingspartners.”
Toch blijven vacatures pieken. Volgens Olivier ligt het echte pijnpunt niet bij een tekort aan mensen, maar aan competenties. Precies daar is een belangrijke rol weggelegd voor Cevora: “Door werknemers en bedrijven te ondersteunen in permanente ontwikkeling verkleinen we die competentiekloof. Zo zullen ondernemingen makkelijker die talenten vinden om ze vervolgens nog duurzamer aan zich te kunnen binden.”
Loopbaantransities begeleiden
Dat carrières langer duren en ook steeds grilliger worden, ziet Olivier als een bijkomende uitdaging voor alle spelers binnen het leerecosysteem. "Steeds vaker zullen loopbanen bestaan uit verschillende overgangen tussen functies, werkgevers en zelfs sectoren. De lineaire loopbaan behoort stilaan tot het verleden.”
“Een vraag waar we veel over nadenken, is dan ook hoe we kunnen evolueren naar een partner die bedienden ondersteunt bij loopbaantransities. Denk aan de overgang van de schoolbanken naar de arbeidsmarkt, interne en externe mobiliteit, of begeleiding en heroriëntatie in het geval van jobverlies.”
Niet een tekort aan mensen, maar een tekort aan competenties zorgt dat vacatures lang open blijven staan.
Maak gebruik van Cevora
“De toekomst van de arbeidsmarkt laat zich niet voorspellen, maar je kan je wel voorbereiden”, besluit Olivier. “Dat doe je door vandaag te investeren in ontwikkeling van je team. Vooral in die zachte skills van de toekomst.”
“Dit is een warme oproep om gebruik te maken van wat Cevora voor je klaar heeft staan. Verken ons opleidingsaanbod, laat je adviseren en zet met onze hulp gericht in op de competenties die je nodig hebt om medewerkers duurzaam inzetbaar te houden en je onderneming klaar te maken voor de toekomst.”
Ontdek hoe Cevora je organisatie en je medewerkers kan helpen op www.cevora.be
28K
Volg ons op Linkedin en sluit je gratis aan bij de grootste HR-community van België.





