Mobiliteitsbudget nog onbekend terrein voor acht op de tien werknemers

Foto
©Renata Almene
Vanaf 1 januari 2027 moeten werkgevers met meer dan 50 medewerkers het federale mobiliteitsbudget aanbieden aan werknemers die recht hebben op een bedrijfswagen. Drie maanden voor die invoering is het systeem bij veel werknemers nog onbekend: meer dan acht op de tien weten niet wat het mobiliteitsbudget inhoudt.
Dat blijkt uit een mobiliteitsonderzoek van Edenred bij meer dan 6.000 respondenten. 73% van de werknemers zegt bovendien nog geen uitleg van de werkgever te hebben gekregen of weet niet of die het mobiliteitsbudget vandaag al aanbiedt.
Die onbekendheid zorgt ook voor onzekerheid over de financiële gevolgen. 42% denkt dat het mobiliteitsbudget financieel minder interessant is dan een bedrijfswagen, terwijl ongeveer een derde net het tegenovergestelde verwacht.
Kostprijs bedrijfswagen vaak onbekend
Ook over de Total Cost of Ownership (TCO), de totale jaarlijkse kost van een bedrijfswagen, bestaat weinig duidelijkheid. Zeven op de tien werknemers hebben nauwelijks een idee hoeveel hun wagen de werkgever werkelijk kost. De helft vindt dat werkgevers die informatie spontaan zouden moeten delen.
“Wie niet weet wat zijn bedrijfswagen waard is, kan moeilijk beoordelen wat een mobiliteitsbudget voor hem betekent”, zegt Patrick Langlois, algemeen directeur Belux bij Edenred. “Werkgevers zullen vooral duidelijk moeten maken welke keuzes werknemers hebben, welk budget daar tegenover staat en wat die keuzes concreet betekenen.”
Bedrijfswagen blijft voor velen belangrijk
Wie het systeem wel kent, wil niet noodzakelijk afscheid nemen van de bedrijfswagen. Bijna een derde zou de wagen gewoon behouden. Een kwart zou voor het budget kiezen in plaats van de auto en ongeveer een op de zes zou een kleinere bedrijfswagen combineren met het resterende budget.
Bij werknemers die hun bedrijfswagen zouden inruilen, zijn financiële motieven het belangrijkst. 54% wil het vrijgekomen budget anders besteden. Voor 23% is duurzamere mobiliteit de voornaamste reden, terwijl 14% aangeeft de bedrijfswagen eigenlijk niet nodig te hebben.
Volgens Langlois illustreren die verschillen dat werknemers uiteenlopende mobiliteitsbehoeften hebben. Waar voor sommigen de auto belangrijk blijft, kunnen anderen meer gebaat zijn bij een combinatie van bijvoorbeeld fiets, openbaar vervoer, telewerk en een kleinere wagen.
Ook voor HR een uitdaging
De invoering betekent niet alleen voor werknemers een verandering. Ook HR-diensten moeten het mobiliteitsbeleid organiseren en beheren. Volgens Edenred gebeurt dat vandaag vaak via verschillende tools, apps en platformen, waardoor onder meer controles, verwerking in de payroll en het opvolgen van kosten extra werk kunnen vragen.
“Mobiliteit is vandaag een belangrijk deel van het loonpakket, maar het beheer ervan is voor HR vaak een kluwen van manueel werk en losse systemen”, zegt Langlois.
Met de verplichte invoering in zicht ligt er voor werkgevers volgens hem dan ook niet alleen een administratieve opdracht. Ze zullen werknemers tijdig moeten informeren over de mogelijkheden en financiële gevolgen van het mobiliteitsbudget, zodat zij de verschillende opties kunnen afwegen.
28K
Volg ons op Linkedin en sluit je gratis aan bij de grootste HR-community van België.






